Ši svetainė turi ribotą jūsų naršyklės palaikymą. Rekomenduojame pereiti prie Edge, Chrome, Safari arba Firefox.

Kava be kofeino arba decaf

Kava - žinomiausias ir plačiausiai vartojamas kofeino šaltinis. Kofeinas padeda kavamedžiui natūraliai apsisaugoti nuo kenkėjų. Mūsų organizmą jis taip veikia teigiamai: su saiku vartojamas kofeinas suteikia energijos, žvalumo, mažina nuovargį, padeda sutelkti dėmesį bei gerina nuotaiką.


Nors dauguma žmonių puikiai toleruoja kofeiną, jo padauginti nereikėtų.  Kofeino poveikis individualus ir priklauso nuo daugelio faktorių, tokių kaip amžius, sveikatos būklė, fizinis aktyvumas ir kita. Pernelyg dideli kofeino kiekiai skatina nerimo jausmą, gali sukelti miego sutrikimus, virškinimo problemas ar net sutrikdyti širdies ritmą.


Kiek kofeino yra kavos puodelyje?


Taigi, kyla klausimas - kiek puodelių kavos per dieną galima išgerti? Išmatuoti kofeino kiekį puodelyje būtų sudėtinga. Puodelio dydis ir kavos skonis gali būti apgaulingas. Pavyzdžiui, daugelis mano, kad puodelyje espreso yra labai daug kofeino, bet tai - mitas. Paprastai filtrinėje kavoje jo kur kas daugiau, nes kofeino kiekis kavoje priklauso nuo to, kiek kavos buvo naudojama ir kiek laiko ji kontaktavo su vandeniu. 


Kas yra decaf kava ir kiek joje kofeino?


Vis dėlto, kavą geriame ne tik dėl stimuliuojančio poveikio organizmui, bet ir dėl jos puikaus skonio ir aromato. Tiems, kas nori mėgautis skania kava neskaičiuodami puodelių arba įprasta kava mėgautis iš viso negali, kava be kofeino arba decaf yra tikras išsigelbėjimas. 

O kaip tokia kava atsiranda?

Decaf arba kava be kofeino - tai ta pati gardi rūšinė kava, tik iš jos pašalintas kofeinas. Svarbu žinoti, kad labai nedidelė dalis kofeino, visgi, išlieka: apie 0.1% (apie 3 mg). Kofeinas pašalinamas dar tuomet, kai kavos pupelės yra žalios ir neskrudintos. Šiandien populiariausi du kofeino išskyrimo iš kavos būdai: „Swiss Water Process“ ir CO2 metodas. Apie pirmąjį jų ir norime jums papaskoti plačiau. 


„Swiss Water Process“


„Swiss Water Process“ sukurtas  dar trečiajame praeito amžiaus dešimtmetyje Šveicarijoje, tačiau komerciškai pradėtas naudoti nuo 1980-ųjų.  Šiame kofeino pašalinimo procese naudojamas tik vanduo, taip išsaugant visus aromatus ir skonius kavoje. Kofeinas yra vandenyje tirpi medžiaga, tad tokiu būdu ji natūraliai ir lengvai pašalinama. Laikui bėgant „Swiss Water Process“ metodas tapo vienu populiariausių tarp rūšinės kavos augintojų. Kodėl? Visų pirma, tai visiškai natūralus kofeino pašalinimo būdas, jo metu nenaudojama jokių cheminių tirpiklių. Antra, šiuo metodu pašalinama net iki 99,9% kavoje esančio kofeino. Paprastai „Swiss Water Process“ metodas naudojamas itin aukštos kokybės kavai.


Kas vyksta  „Swiss Water Process“ metu?


Pirmiausia, žalios kavos pupelės yra merkiamos į šiltą vandenį. Kadangi kofeinas yra vandenyje tirpi medžiaga, kofeino ir skonio elementai jame ima tirpti. Vėliau tas pats vanduo naudojamas kitai kavos partijai, taip kofeinas ir vėl ištirpsta, o skonis išlieka, nes vanduo jau buvo prisotintas skonį formuojančių elementų. Tokiu būdu pašalinamas maksimaliausias kofeino kiekis ir išlieka daugiausiai skonio. 


Kodėl verta rinktis kavą be kofeino?


Kofeino netoleruojantys, besilaukiančios mamos, senyvo amžiaus žmonės, o taip pat, turintys nerimo, aukšto kraujospūdžio, širdies, skrandžio sutrikimų, įprasta kava mėgautis negali. Tokiais atvejais gelbėja kava be kofeino. Kadangi  „Swiss Water Process“ metu nenaudojamos cheminės medžiagos, o tik natūralus vanduo, iš tokių pupelių paruošta kava tampa švelniu, skrandžio nedirginančiu gėrimu. 


Siūlome paragauti puikios kavos be kofeino iš Kolumbijos, Huila regiono. Kofeinas iš šios kavos pašalintas naudojant jau anksčiau minėtą „Swiss Water Process“ metodą. 

Pirkinių krepšelis